Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia Foetida)

Solucan Gübresi Üretiminde Eisenia Foetida Cinsi Kırmızı Kaliforniya Solucanı kullanmamızın nedeni nedir?

Toprakta bulunan toprak solucanları da gübre yapar tabi fakat bu cins solucanlar daha iri olduklarından Kırmızı Kaliforniya solucanlarına göre çabuk hareket edemezler ve yedikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkartmazlar. Hızlı üremez ve çabuk gübre üretmezler. Halbuki Eisenia Foetida cinsi Kırmızı Kaliforniya solucanları kültür solucanlarıdır. Diğer toprak solucanlarına göre daha ince olduklarından hareket kabiliyetleri daha fazladır. Daha çok üremeye sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacaktır. Daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Bu sayede daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar. Kırmızı Kaliforniya Solucanları yuvalarından veya bulundukları ortamdan kaçarlar mı? Hayır, bulundukları ortamı bırakarak oradan uzaklaşmazlar. Kırmızı Kaliforniya Solucanları, sessiz, sakin bir ortamda, doğru beslendikleri sürece yuvalarında yaşamlarını sürdürürler. Siz onları görmeye çalışmadıkça, kurcalamadıkça onlar bulundukları ortamdan dışarı çıkma eğiliminde bulunmazlar. Yine de Kırmızı Kaliforniya Solucanları solucan evlerinden uzaklaşıyorlarsa bir besleme veya yaşam problemi vardır. Uygulamalarınızı yeniden gözden geçirerek çalışmaya devam edin. Ayrıca çıkan solucanlar en fazla 50 - 60 cm uzaklaşabilirler. Ve ne yazık ki geri dönemeden ölürler. Ölen solucanları kutunun içine tekrar koyabilirsiniz Solucan Gübresi açısından bunun bir zararı olmayacaktır. Aksine bulundukları sistemde geri dönüşecektir.


Solucan Gübresi Üretiminde Yem olarak ne vermeliyiz?

Solucan Gübresi üretiminde Kırmızı Kaliforniya Solucanlarına Marul-kıvırcık Lahana, Asma yaprağı, Salatalık, Fasulye, Barbunya kabukları, Muz (çok severler), Havuç Posası (çok severler), Kabak, İnceltilmiş yumurta kabuğu(asidi ayarlar), Yaprak (iğneli ve meşe hariç), Biraz kurutulmuş çim, Sebzelerinizin hasat çıktıları (ufalanmış), Az miktarda toprak, Çay posası (Çok severler), Kahve posası (çok severler) Az miktarda şeker, Maydanoz, Nane (az miktarda), Elma, Armut, Şeftali, Karton, Mukavva, gazete kâğıdı (baskısız), Hindistan cevizi kabuğu verebilirsiniz. Fakat Solucanların sindirim sistemleri asidik besinlere karşı duyarlı olduğundan Portakal, limon, mandalina (narenciye türleri), soğan sarımsak et ve süt ürünleri, sirkesinden ve limon suyundan arındırılmamış salata çıktısı bütün, suyu alınmamış karpuz ve kavun kabuğu, ağaç yapraklarından iğne yapraklı olanlar (çam, selvi ve çabuk dönüşmeyen meşe yaprağı) kesinlikle verilmemelidir. Bunların haricinde, eğer ticari üretim düşünüyorsak süreklilik açısından yem olarak fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresi kullanılmalıdır. Solucan Gübresi Üretiminde bunlara dikkat edilmelidir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Besleme yöntemi?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı besleme yöntemi sizin bu işe ayıracağınız zamanla ilgilidir. Kırmızı Kaliforniya Solucanlarında diş olmadığından ne kadar ufalayıp hatta posa şeklinde verirseniz o kadar çabuk gübre elde edebilirsiniz. Eğer gübre kutunuz mutfak çıktınıza yetişemiyorsanız ve çöpünüzü atmaya kıyamıyorsanız atıklarınızı bir öğütücüden geçirip suyunu sıkıp buzlukta saklayabilir ihtiyacınız olunca tekrar verebilirsiniz. Bunların hiçbirine zamanın yoksa Solucan gübresi üretim kutunuza bütün olarak ta atabilirsiniz.

Solucanların Bulunduğu Ortamları ve Beslenmeleri İle İlgili Önemli Bilgiler:

* Kırmıızı Kaliforniya Solucanları ışığı ve güneşi sevmezler mamanın veya toprağın içinden çıktıktan kısa bir süre sonra ölürler. Bundan dolayı karanlık bir ortam yaratmalısınız.
* Nemin olduğu ortamlar da hareket edebilirler. Verdiğiniz mamalar yeterince su bırakacaklardır. Ancak yine de nemini zaman zaman kontrol etmeli, özellikle sıcak havalarda dikkat etmelisiniz. Solucan Gübresi Üretimi ortamının nemsiz olduğunu düşünüyorsanız suyu boca etmeden bir püskürtme aracı ile nemlendirmelisiniz.
* Çok ıslak olursa kâğıt ve mukavva takviyesi yapılmalı fazla ıslaklık alınmalıdır.
* Çok sıcağı da çok soğuğu da sevmezler. Ortamları 10–20 °C olursa yeme hızlanır. Aşırı sıcaklarda üst kapağı açarak havalandırma sağlanmalıdır.
* 5 °C nin altında uykuya dalarlar. Sıfırın altında ki derecelerde ölebilirler.
* Yukarı çıkmadılarsa besin vermeye ara vermelisiniz. Bu sayede normale döneceklerdir.

* Eğer içinde kurtçuklar oluşuyorsa et-süt ürünleri, yağ veya karbonhidrat türevleri atıyor olabilirsiniz. Bu tür bir besleme yapmamalısınız.

* Eğer Solucan Gübresi Üretimi kutunuzda sinek ve koku oluşuyorsa az miktarda yaprak, toprak, kâğıt parçaları ve yumurta kabuğu kullanarak pH dengesini sağlamalısınız.

* Solucanlar ölüyorsa besin maddelerine yaşam ortamı sıcaklıklarına, gübrenin nemine dikkat etmelisiniz.


Not: Merkezimiz olan Gebze ve Darıca bölgesindeki solucan gübresi üretim tesisimizden tüm Türkiye'ye Solucan Gübresi ve Kırmızı Kaliforniya Solucanı satışı yapmaktayız.

Anahtar Kelimeler: Gebze Solucan Gübresi, Darıca Solucan Gübresi, Kocaeli Solucan Gübresi, İzmit Solucan Gübresi, İstanbul Solucan Gübresi
Kırmızı kaliforniya solucanı

Kırmızı Kaliforniya Solucanı