SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR?

Solucan Gübresi, mutfak atıklarınızın Eisenia Foetida Cinsi Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının sindirim siteminden geçmesi ile elde edeceğiniz %100 Organik gübredir."

SOLUCAN GÜBRESİ NASIL ÜRETİLİR?

Solucan Gübresi Üretimi için kâğıt, karton ve toprak ile yuvanın en alt haznesine solucanlara ait bir "yatak” yapmalısınız. Solucanlarımızla birlikte gönderdiğimiz seperatör gübresi ile beraber solucanları bu yatağa koyacaksınız. Sonra üzerine boş bir plastik kutu koyup, bu hazneye de evsel atıklarınızı koyacaksınız. Solucanlar bu koyduğunuz atıkları yemek için yukarı hazneye çıkmaya başlayacaklar. Her kat gübre ile dolduğunda mamayı takip ederek bir üst kata geçecekler. Siz de en alt katta oluşmuş olan gübreleri alıp, bitkilerinizde organik solucan gübresi olarak kullanabileceksiniz. Fakat bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız danışmanlarımız sizlere destek sağlayacaktır.

SOLUCAN GÜBRESİ KOKU YAPAR MI?

İçerisine koyacağınız evsel organik atıklar yani sebze, meyve, çay/kahve posası, kağıt atıkları solucanlar ile temas edeceği için kesinlikle koku, sineklenme, kurtlanma yapmayacaktır. Aslında solucanların bir mucizesi de budur. Vücutlarının üzerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan "Sölom” sıvısı evsel atıklarınızın koku, sineklenme vs. yapması engeller.

SOLUCAN GÜBRESİNİN YARARLARI NEDİR?

Evet Solucan Gübresi, Organik gübreler içerisinde en güçlü ve en etkili gübredir. Suni kimyasal gübrelerin toprağa verdiği zararı onarıcı özelliği vardır.

Bilinen araştırma bilgilerine göre; solucan gübresi özellikle sebze ve meyve bitkilerinde %70’e varan verim artışı sağlamaktadır.

Solucan Gübresi, içeriğindeki organik madde zenginliği nedeniyle toprağın su tutma ve havalandırma kapasitesini arttırır. Solucanların gübreye geçirdikleri vücut sıvıları (Sölom Sıvısı) sayesinde bitkilerde patojenlere karşı direnç oluşturur. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıdaki mikroorganizma taşıyan bakteriler ve antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur ve dışkıya yani gübreye geçer ve bitkide büyümede hız ve direnç sağlar.

SOLUCAN GÜBRESİNİ NE ZAMAN ELDE EDERİZ?

Ne kadar fazla solucan o kadar yüksek oranda gübre demektir. Hobi amaçlı yapıyorsanız en az 1.000 - 2.000 adet arası solucan ile başlamalısınız. Tabi bu sayı gübre için ayırdığınız alan ve çıktınızın miktarı ile ilgilidir. Temel mantık şu, az miktarda solucan üremeyi de yavaşlatır ve mama olarak verdiğiniz yiyeceklerin çoğu sudur. Solucan Gübresi üretiminde kısa sürede havaleli mamanız nemini kaybedecek ve azalacaktır. Her solucan kendi ağırlığınca mama tüketir ve dışkılar.

solucan gübresi

Solucan Gübresi