SOLUCAN GÜBRESİ NASIL SATILIR??

Sektördeki yeni girişimcilerin en önemli sorusu; Solucan gübresi nasıl satılır?
Solucan gübresi üretmeye karar veren girişimciler genel anlamda üretim aşamalarını kavradıktan sonra bu ürünü nasıl pazarlayacaklarını düşünmektedir. Her sektörde olduğu gibi bu işte de üretim, paketleme ve pazarlama faktörleri vardır. Solucan Gübresi Üretimi ve paketleme aşamalarını girişimciler bir şekilde çözmektedir. Sıra pazarlama konusuna gelince haklı olarak zorlanıyorlar. Bize gelen soruların başında; Solucan gübresi nasıl satılır, solucan gübresini kimlere pazarlarım gibi sorular gelmektedir. Elimizden geldiğince girişimcileri doğru yöntemlere yönlendiriyoruz. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

SOLUCAN GÜBRESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1) Kırmızı Kaliforniya Solucanı sayısını ilk etapta fazla tutmayın. Odaklanmanız gereken konu küçük sermaye ile işe başlamak ve üretim süreçlerini zamana yayarak öğrenmek olmalı. (Yerde, ayaklı kasalarda yada sürekli akış sistemlerinde üretim yapabilirsiniz) Bu süreçte tesisinizi ve yem sürekliliğini çözmüş olursunuz. Büyük sermaye ile işe başlarsanız solucan çoğaltma ile fazla zaman harcamayın, tesisleşme ve şirket kurulum süreçlerini kolaylıkla gerçekleştireceğinizi varsayarsak çok fazla solucan ile (100 bin – 1 milyon arası) işe başlayabilir ve bir an önce üretime başlayarak pazarlama aşamasına geçebilirsiniz. Bu tamamen sermaye ile alakalı bir durumdur.

2) Gelelim pazarlama sürecine; öncelikle pazar araştırması yapmalısınız. Sektörde var olan solucan gübresi üretimi yapan şirketleri inceleyin. Ne tür müşteri yelpazeleri olduğunu ve hangi kanallardan müşteriye ulaştıklarını öğrenin. Örneğin; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Organik Tarım Firmaları sayfasından organik tarımcıları tespit edebilirsiniz. Yada etrafınızda illaki gübre kullananlar vardır. Ürettiğiniz solucan gübrelerinden 1 - 5 kg’lık numune paketler halinde seracılara, fidecilere, fidancılara deneme yapmaları ve kendi reklamınız için numuneler dağıtın.

SOLUCAN GÜBRESİ PAZARLARKEN ÜLKE BAZINDA ÇALIŞIN

Solucan Gübresi pazarına yönelen her girişimcinin ulusal bazda adını duyurması gerekir, bunun için en başta ürünlerini ve girişimini anlatan bir web sitesi olmalıdır. Bizimle çalışan girişimcilere pazarlama sürecinde katkısı olması düşüncesiyle kurumsal bir web sitesi hediye ediyoruz. Bu, girişiminizin kurumsal görünüme kavuşmasını ve Türkiye genelinde müşterilerinizin sizi tercih etmesini sağlar. Sermayenize göre reklam yollarını zorlamalısınız. Artık internet dünyası her işte olduğu gibi bu işte de çok önemlidir. Pazarlama konusunu belki ilk aşamada kendiniz yapsanız da firmanızı büyütmek için kısa sürede bir pazarlamacıya ihtiyacınız olabilir. Her sektörden şirketleri inceleyin pazarlamacısı olmayan bir şirket bulamazsınız. Bu işe başlayıp kısa sürede yarıda bırakan girişimciler yukarıda anlattığım tesisleşme ve pazarlama süreçlerini başaramayan girişimcilerdir. Az sermaye ile başlanabilir evet ama sıfır sermaye ile bu iş olmaz. Son olarak bilgi vermek gerekirse Solucan Gübresi üretiminde Kosgeb Hibe Destek alanların sayısıda her geçen gün artmaktadır.

solucan gübresi nasıl satılır

Solucan Gübresi Nasıl Satılır?