SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ NEDİR?

Solucan Gübresi üretimi başlangıçta büyük çaplı ticari düşünce ile başlanılabildiğı gibi evde yapılan hobi amaçlı solucan gübresi üreticiliğinin ilerleyen aşamalarında artan solucan sayısı ve elde edilen Organik Solucan Gübresinin varlığı üreticileri Solucan Gübresi üretim tesisi kurmaya yönlendirmektedir. Organik Solucan gübreciliğinde doğru ortam şartlarının sağlanması ile kısa sürede solucan sayısında ciddi oranda artışın yaşanmasını sağlar. 1 sene içinde başlangıçta ki solucan sayısının en az yirmi katına ulaşması mümkündür. Bu durum üretim hacminin artması, elde edilen gübrelerin depolanması, artan Kırmızı Kaliforniya Solucanı sayısı ile yeni üretim alanlarının oluşturulması ihtiyacını beraberinde getirecektir. Solucan Gübresi üretimi modeline yönelmek kısa sürede bir tesis haline gelip işini profesyonel anlamda sürdürmenizi zorunlu hale getirecektir. Solucan Gübresi Üretimi tesisi kurma amacı ile solucan gübresi üreticiliğine başlayan kişilerin en az 10 bin adet civarı Kırmızı Kaliforniya Solucanı ile işe başlamaları önerilmektedir. Bu sayıda solucanın ortalama maliyeti 2.000 TL civarındadır. Bahsettigimiz adet kadar kırmızı kaliforniya solucanı ile Solucan Gübresi üretim tesisi işine yönelmek ortalama bir rakamdır, eğer üretim kapasitenizi daha hızlı büyütme niyetindeyseniz daha çok sayıda solucan ile başlayabilirsiniz. (Not: 10.000 adet solucan ile başlarsanız doğru ortam koşulları sağlandığında en erken 1,5 senede 1 milyon adete ulaşabilirsiniz. 100.000 adet ile başlarsanız bu süre tahmini 6 aya kadar düşebilir.)

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ AŞAMALARI

Solucan gübresi üretiminde, başlangıçta 10 bin adet solucan ile üretime başlayacağınızı düşünürsek bu sayıda ki solucanı barındırmak için bir adet 1 ton kapasiteli İBC su tankına ihtiyacınız olacaktır. Solucanlarınızı bu tankın içinde besleyebilirsiniz. Su tankına önceden hazırladığınız kompostu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu kompostu hazır olarak satın alabileceğiniz gibi eğer hayvan gübresi üretimi yapıyorsanız kendinizde hazırlayabilirsiniz. 10 bin adet solucan için ortalama 600 kg’lık kompost ihtiyacını olacaktır.

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİMİ

Solucan Gübresi Üretiminin bu aşamada üretime başladığınızda solucanlarınıza doğru şekilde bakarsanız 3 ay sonra Kırmızı Kaliforniya Solucanı sayınız 20 bin adede yükselecektir. M2 ‘de 10.000 adet solucan olduğunu düşünürsek doğal olarak bu durumda bir adet su tankı daha almanız gerekir. Bu sayıda ki solucan tek bir su tankı içinde barınamaz, üretim tesisinizi 3 ay sonra büyütmeye başlamanız gerekecektir. 3 aylık süreç içinde 10 bin adet solucanla ortalama 300 - 400 kg kadar gübre elde edebileceksiniz. Elde edilen gübreyi 3 ay dinlendirdiğinizde satışta isteyeceğiniz ücret daha yüksek olabilir. Ancak hemen elden çıkartmak isteğindeyseniz bekletmeden daha uygun fiyata satış yapabilmeniz mümkündür. 300 kg’lık gübrenin eleme işlemi yapmadan hemen satış fiyatı ortalama 300 TL civarında olacaktır.

ORTA VADEDE SOLUCAN GÜBRESİ GETİRİSİ

Solucan Gübresi Üretimi kapasitesini arttırarak devam ettirdiğinizde elde edeceğiniz gübrenin miktarı artarak katlanacaktır. Bu sayede 1 sene gibi çok uzun olmayan bir süre içinde 2.000 TL ‘lik gübre elde edebilir bunun yanı sıra solucanlarınızın üremeleri ile 200 bin’e yakın solucana sahip olabilirsiniz. Talep halinde solucanların satış fiyatınıda kattığınızda elde edilen kar daha net görülebilecektir. Eğer solucanları satmadan üretime devam etmek istiyorsanız su tanklarından ziyade ayaklı kasalar ile üretime geçebilirsiniz. (demir profil ile yapılan iskelet kasalara 11 mm OSB malzemesi ile kapatarak düşük maliyetli ayaklı kasalar yapabilirsiniz) 200 bin adet solucandan elde edeceğiniz gübre miktarı 3 ayda ortalama 10 ton civarı olacağından satıştan elde edeceğiniz miktarda bir o kadar artış gösterecektir. Gördüğünüz gibi başlangıçta düşük maliyet ile gireceğiniz solucan gübresi üretimine 1 sene içinde orta ölçekli işletme boyutuna gelebileceğinden artık yasal adımlar ile firmanızı kurarak karınızı elde etmeye başlayabilir ve kapasitenizi büyüterek pazara entegre olabilirsiniz.

Solucan gübresi üretiminde uzun vadede İleri otomasyon sisteme geçmek istediğinizde SAS sistemi ile hızlı gübre üretebilirsiniz.

solucan gübresi üretimi

Solucan Gübresi Üretimi